Skip to content

601-603 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block18
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,141,800
85%
Improvement Value:$199,600
15%
Total Assessment$1,341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,013+2.0%
2024$50,007-0.2%
2023$50,088-4.2%
2022$52,311+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$19,775,800
DeedBook 5936, Page 843

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 5622, Page 253