Skip to content

54 Halsey St

Newark, NJ 07102

Built 2016
Commercial

Last Sale Price
$24,000,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block18
Lot39.01
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description12.9% RUTGERS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,017,500
18%
Improvement Value:$4,786,100
82%
Total Assessment$5,803,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$220,711+2.0%
2024$216,358
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,000,000

To:

DeedBook 20250, Page 13715

Property Built

Built

Year Built: 2016