Skip to content

9 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block1902
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
9%
Improvement Value:$187,900
91%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887+2.0%
2024$7,732-0.2%
2023$7,744-1.7%
2022$7,881+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12280, Page 7434

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6298, Page 757

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6228, Page 775

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6128, Page 770

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5967, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,700
DeedBook 5541, Page 49