Skip to content

515- Orange St

Newark, NJ 07107

Church/Charitable

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Apr 26, 1991

Property Information

Block1905
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage481
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$1,618+1.5%
1994$1,594+5.1%
1993$1,517+17.5%
1992$1,291+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft481DeedBook 5168, Page 219

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4772, Page 660