Skip to content

455-457 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block1908
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
91%
Improvement Value:$6,500
9%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,769+2.0%
2024$2,714-0.2%
2023$2,718-1.7%
2022$2,766+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4420, Page 424