Skip to content

195 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 1, 2014

Property Information

Block1911.01
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
9%
Improvement Value:$187,200
91%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+2.0%
2024$7,669-0.2%
2023$7,681-1.7%
2022$7,817+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957