Skip to content

229 4th St

Newark, NJ 07107

Built 2001

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block1914
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
8%
Improvement Value:$216,400
92%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+2.0%
2024$8,768-0.2%
2023$8,782+10.4%
2022$7,957+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft4,580DeedBook 20190, Page 73190

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5852, Page 237

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5756, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 2001