Skip to content

202-208 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block1914
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
64%
Improvement Value:$270,000
36%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,833+2.0%
2024$41,008-0.2%
2023$41,074-1.7%
2022$41,800+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 20190, Page 74250