Skip to content

190 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block1914
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
13%
Improvement Value:$127,400
87%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+2.0%
2024$5,450-0.2%
2023$5,459-1.7%
2022$5,556+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft2,398DeedBook 20200, Page 43135Recorded5/1/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5621, Page 467

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4920, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1910