Skip to content

169-171 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block1917
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
10%
Improvement Value:$189,000
90%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.0%
2024$7,829-0.2%
2023$7,841-1.7%
2022$7,980+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5015, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1910