Skip to content

245-247 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block1929
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,866
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
17%
Improvement Value:$174,800
83%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,967+2.0%
2024$7,810-0.2%
2023$7,823-1.7%
2022$7,961+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5186, Page 129

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5014, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1900