Skip to content

238 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block1917
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description2SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
13%
Improvement Value:$94,400
87%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,126+2.0%
2024$4,045-0.2%
2023$4,051-1.7%
2022$4,123+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12329, Page 4636

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook 12249, Page 5185

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 12063, Page 9509

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6288, Page 598

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5863, Page 369

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 5498, Page 414

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5155, Page 243

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4973, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1900