Skip to content

213 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block1916
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
19%
Improvement Value:$75,500
81%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,548+2.0%
2024$3,478-0.2%
2023$3,484-1.7%
2022$3,545+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,430DeedBook 20240, Page 55913

Property Sale

Sale
$17,800
DeedBook 4608, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1890