Skip to content

157-159 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Apr 6, 1993

Property Information

Block1918
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,686
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
15%
Improvement Value:$170,800
85%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+2.0%
2024$7,504-0.2%
2023$7,517-1.7%
2022$7,649+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000

To:

Sq Ft4,686DeedBook 5274, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1900