Skip to content

165-167 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1918
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,294
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
12%
Improvement Value:$239,600
88%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+2.0%
2024$10,133-0.2%
2023$10,149+52.4%
2022$6,658+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft4,294DeedBook 20220, Page 42442

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,806DeedBook 20190, Page 73265Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4964, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1900