Skip to content

447 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block1920
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,700
14%
Improvement Value:$64,100
86%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,845+2.0%
2024$2,789-0.2%
2023$2,793-1.7%
2022$2,842+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5920, Page 813

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5162, Page 121

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5082, Page 108

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4977, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1890