Skip to content

37 Humboldt St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block1891
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
17%
Improvement Value:$87,800
83%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,005+2.0%
2024$3,926-0.2%
2023$3,932-1.7%
2022$4,001+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5406, Page 423

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4499, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900