Skip to content

40-42 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2007

Property Information

Block1921
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
10%
Improvement Value:$173,500
90%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+2.0%
2024$7,191-0.2%
2023$7,203-1.7%
2022$7,330+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$79,287
DeedBook 5528, Page 715

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5230, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1880