Skip to content

469-473 7th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block1922
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2SF 3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
5%
Improvement Value:$221,100
95%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+2.0%
2024$8,675-0.2%
2023$8,689-1.7%
2022$8,843+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft7,718DeedBook 20150, Page 69423

Property Sale

Sale
$78,751

From:

To:

Sq Ft4,410DeedBook 12560, Page 9324Recorded6/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 6251, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$376,000
DeedBook 6090, Page 574

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5950, Page 934

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 5094, Page 476

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5035, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1905