Skip to content

483 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Date
Sep 18, 2012

Property Information

Block1922
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$1,871+3.7%
2013$1,804+4.7%
2012$1,724+16.1%
2011$1,485+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5816, Page 823

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4504, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1900