Skip to content

35-37 N 13th St

Newark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 1993

Property Information

Block1922
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
8%
Improvement Value:$217,000
92%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$670+1.3%
1996$662+0.2%
1995$660+1.5%
1994$650
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,500
DeedBook 5173, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 4802, Page 880