Skip to content

51 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 2008

Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block1922
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
8%
Improvement Value:$194,400
92%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.0%
2024$7,866-0.2%
2023$7,879-1.7%
2022$8,018+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12239, Page 9447

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 12110, Page 2931

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 6251, Page 632

Property Sale

Sale
$2,800
DeedBook 5148, Page 495