Skip to content

67 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block1922
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
6%
Improvement Value:$244,000
94%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+2.0%
2024$9,704-0.2%
2023$9,720-1.7%
2022$9,891+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft3,660DeedBook 20200, Page 47364Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12151, Page 2528

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6402, Page 885

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5927, Page 431

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5517, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1900