Skip to content

90-92 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block1927
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
15%
Improvement Value:$165,000
85%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+2.0%
2024$7,195-0.2%
2023$7,207-1.7%
2022$7,334+26.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,980DeedBook 20191, Page 6065

Property Sale

Sale
$193,350

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 20170, Page 8255Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5033, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1920