Skip to content

109 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block1927
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,747
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$165,100
91%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.0%
2024$6,763-0.2%
2023$6,773-1.7%
2022$6,893+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft4,024DeedBook 12553, Page 4889Recorded5/11/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft4,024DeedBook 12545, Page 7798Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12408, Page 8123

Property Sale

Sale
$2,961
DeedBook 4889, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1915