Skip to content

121 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2019

Property Information

Block1927
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
10%
Improvement Value:$147,100
90%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,214+2.0%
2024$6,092-0.2%
2023$6,101-1.7%
2022$6,209+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5675, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5565, Page 373

Property Sale

Sale
$15,000

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5079, Page 383

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4808, Page 81