Skip to content

123 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 2000

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block1927
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
10%
Improvement Value:$146,900
90%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,207+2.0%
2024$6,084-0.2%
2023$6,094-1.7%
2022$6,202+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft2,228DeedBook 5674, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5612, Page 780