Skip to content

127 Prospect StNewark, NJ 07105

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block192
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
33%
Improvement Value:$134,100
67%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+2.0%
2024$7,460-0.2%
2023$7,472-1.7%
2022$7,604+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 4739, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1916