Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
184-192 Lafayette St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Jun 9, 1980
Property Information
Block192
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77
Building Details
Building Class---
Description1SB3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$325,100
63%
Improvement Value:$190,800
37%
Total Assessment$515,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,620 | +2.0% |
| 2024 | $19,233 | -0.2% |
| 2023 | $19,264 | -7.8% |
| 2022 | $20,885 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.