Skip to content

345 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block1934
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
13%
Improvement Value:$188,200
87%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+2.0%
2024$8,041-0.2%
2023$8,054-1.7%
2022$8,197+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft4,180DeedBook 20170, Page 72574

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6030, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5904, Page 389

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5685, Page 65

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4987, Page 225