Skip to content

304 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1892

Last Sale Price
$427,450
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block1936
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,669
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
9%
Improvement Value:$328,400
91%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,683+2.0%
2024$13,413-0.2%
2023$13,435-1.7%
2022$13,672+80.0%
Property History

Property Sale

Sale
$427,450

To:

Sq Ft4,592DeedBook 20181, Page 7636

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft3,669DeedBook 20171, Page 3115Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1892