Skip to content

384-386 4th Ave W

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block1936
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description3SB5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,000
68%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980-0.2%
2023$14,003-1.7%
2022$14,250+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5858, Page 850