Skip to content

278-280 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block1937
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,132
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
30%
Improvement Value:$145,200
70%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+2.0%
2024$7,743-0.2%
2023$7,756-1.7%
2022$7,893+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5598, Page 185

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5037, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1893