Skip to content

85 Union St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Sep 23, 1972

Property Information

Block193
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$152,000
60%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+2.0%
2024$9,395-0.2%
2023$9,410-1.7%
2022$9,576+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500

To:

DeedBook 4421, Page 1063