Skip to content

95 Union St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block193
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
53%
Improvement Value:$57,500
47%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685+2.0%
2024$4,593-0.2%
2023$4,600-1.7%
2022$4,682+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12417, Page 4737

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5587, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1857