Skip to content

229 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1919

Last Sale Price
$67,069
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block1945.01
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$105,500
79%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+2.0%
2024$4,958-0.2%
2023$4,966-1.7%
2022$5,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$67,069

To:

Sq Ft2,356DeedBook 5631, Page 787

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5325, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1919