Skip to content

282 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$65,783
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block1931
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
12%
Improvement Value:$136,600
88%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+2.1%
2024$5,543-0.2%
2023$5,553-1.8%
2022$5,655+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,783

To:

Sq Ft4,089DeedBook 20150, Page 70194

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5817, Page 544

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5079, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1920