Skip to content

429 4th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1957

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Feb 25, 2010

Property Information

Block1946.01
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,886
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$153,500
84%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+2.0%
2024$6,841-0.2%
2023$6,852-1.7%
2022$6,973+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft2,886DeedBook 12246, Page 4433

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12002, Page 3993

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 5579, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1957