Skip to content

109-111 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1967

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Oct 2, 1972

Property Information

Block1966
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
23%
Improvement Value:$162,300
77%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+2.0%
2024$7,859-0.2%
2023$7,871-1.7%
2022$8,010+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500

To:

Sq Ft2,784DeedBook 4423, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1967