Skip to content

23-25 Springdale AveNewark, NJ 07107

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block1946
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,865
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
27%
Improvement Value:$152,400
73%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+2.0%
2024$7,784-0.2%
2023$7,797-1.7%
2022$7,934+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,900
DeedBook 6026, Page 424

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5600, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1939