Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
337-355 Roseville AveNewark, NJ 07107
Last Sale Date
Feb 23, 1990
Property Information
Block1947
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19
Building Details
Building Class10
Description1 S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage555
Acreage1.24
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$770,000
29%
Improvement Value:$1,875,500
71%
Total Assessment$2,645,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1993 | $24,251 | +22.0% |
| 1992 | $19,878 | +10.5% |
| 1991 | $17,983 | +6.3% |
| 1990 | $16,918 | — |
Property History
No events match the selected filters.