Skip to content

374 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block1947
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
18%
Improvement Value:$157,000
82%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+2.0%
2024$7,128-0.2%
2023$7,139-1.7%
2022$7,266+26.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 20180, Page 57629

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6289, Page 226

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5819, Page 810

Property Sale

Sale
$79,800
DeedBook 5564, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1922