Skip to content

365-367 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1990

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block1947
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,553
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
16%
Improvement Value:$298,800
84%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,455+2.0%
2024$13,190+23.6%
2023$10,672-1.7%
2022$10,860+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,553DeedBook 20210, Page 13450

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5612, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4598, Page 891