Skip to content

381-383 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block1947
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
14%
Improvement Value:$333,300
86%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$7,002+4.5%
1996$6,701+0.2%
1995$6,685+1.5%
1994$6,585+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5262, Page 287