Skip to content

390 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block1948
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
24%
Improvement Value:$93,600
76%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+2.0%
2024$4,563-0.2%
2023$4,570-1.7%
2022$4,651+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 20250, Page 47809

Property Built

Built

Year Built: 1917