Skip to content

399-401 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1927

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 22, 2000

Property Information

Block1948
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,958
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
16%
Improvement Value:$153,800
84%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+2.0%
2024$6,863-0.2%
2023$6,874-1.7%
2022$6,996+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,958DeedBook 5676, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1927