Skip to content

409 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block1948
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,637
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
16%
Improvement Value:$142,400
84%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,461+2.0%
2024$6,334-0.2%
2023$6,344-1.7%
2022$6,456+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917