Skip to content

226-228 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block583
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$169,300
71%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,006+2.0%
2024$8,828-0.2%
2023$8,842-1.7%
2022$8,998+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,568DeedBook 12436, Page 8509

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6003, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1922