Skip to content

387 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1924

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block1949
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
20%
Improvement Value:$110,600
80%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+2.0%
2024$5,141-0.2%
2023$5,149-1.7%
2022$5,240+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,500

To:

Sq Ft2,048DeedBook 5811, Page 584

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4684, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1924