Skip to content

401 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 20, 1990

Property Information

Block1949
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
20%
Improvement Value:$111,700
80%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,286+2.0%
2024$5,182-0.2%
2023$5,190-1.7%
2022$5,282+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,190DeedBook 5153, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1920